Yemek Tarifleri

Domates Reçeli

0 45

Domates Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 kilo domates (Sert olmalı)
 • 1 su bardağı çiğ badem
 • 750 gram şeker
 • 1 litre su
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 • 3 damla limon
 • 1 su bardağı sönmüş kireç

Domates Reçeli Tarifi Yapılışı

Domates Reçeli Tarifi, Domates Reçeli nasıl yapılır ?

 1. Domateslerin kabukları soyulur, ben domatesin arka kısmına çarpı şeklinde çizik atarak kaynar suya atıp iki dakika beklettikten sonra soğuk suya bırakarak şokladım ve çok kolay şekilde soydum.
 2. Sönmüş kireç suyunda en az iki saat olmak şartıyla bekletelim ben 3 saat beklettim siz daha fazlada bekletebilirsiniz.
 3. 2 kilo domates için ben 750 gram şeker kullandım şerbetini yaparken. Şeker oranını kendiniz ayarlayabilirsiniz çok tatlı olmasını isterseniz ekleyebilirsiniz biraz daha.
 4. 1 litre suyla karıştırıp kaynattım kaynayan suya kireç suyundan çıkarıp güzelce yıkadığımız domateslerimizi atıyoruz.
 5. Bir buçuk saate kadar kısık ateşte ağır ağır kaynatıyoruz.
 6. Bir çay kaşığı limon tuzu ve 3 damla taze limon suyunu da ekliyoruz.
 7. 15 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatalım. Kıvamını anlamak için bir porselen tabağa bir kaşık şerbetinden dökelim buzlukta 3 dakika bekletip çıkaralım tabak içinde sağa sola yapalım akışkanlığı gitmişse olmuş demektir ona göre söndürelim.
 8. Cam kavanozlara sıcakken kapatalım. Afiyet olsun hazırı aratmayacak lezzetiniz oldu ☺️.

Denenmiş Domates Reçeli tarifi


Domates Reçeli Tarifleri denince akla ilk olarak web sitemizde bulunan, özel şeflerimizin hazırlayıp bizlere yolladığı nefis Domates Reçeli yemek tarifleri gelir. sizin için önceden denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış Domates Reçeli tarifini paylaşıyoruz. Dünya şeflerinden lezzetli Domates Reçeli sırlarını paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.