Yemek Tarifleri

Kışlık Ev Tarhanası

0 11

Kışlık Ev Tarhanası Tarifi İçin Malzemeler

 • 5 kilo kırmızı kapya biber
 • 3 kilo domates
 • 2 kilo soğan
 • 1 kilo acı ve tatlı karışık yeşil biber
 • 5 kilo taze yoğurt ev yapımı
 • Tuz
 • 7-8 kilo un (Ekmeklik)

Kışlık Ev Tarhanası Tarifi Yapılışı

 1. Öncelikle ev yoğurdun 1 2 gün önceden yapılır.
 2. Kırmızı biberler yıkanır ve çekirdekleri temizlenir küçük küçük doğranır, doğrama işi bitince üzerine 1 avuç kadar (4 5 yemek kaşığı)tuz atılır ve pişirilir.
 3. Kabuklarından ayrılıp yumuşayıncaya kadar pişirilir. Soğumaya bırakılır.
 4. Domateslerde aynı aynı işlemden geçer. Kırmızı biberler ve domatesler soğuyunca delikli ilistirden(süzgüden) geçirilir.
 5. Soğanlar ve yeşil biberler birgüzel robottan çekilir. Bütün malzemeleri hazırlayınca sıra hamuru yoğurmaya geliyor.
 6. Süzgüden geçirilmiş kırmızı biber domates, robottan geçirilmiş soğanlar ve yeşilbiberler büyükçe bir leğene koyulur.
 7. Üzerine taze yoğurdun hepsi eklenir.
 8. Bütün malzemelerin üzerine ilk önce 3 kilo kadar un ve 2 3 avuç kadar tuz koyulur ve yoğurulmaya başlanır, kulak memesi yumuşaklığından birazdaha sert bir hamur olana kadar un eklenir.
 9. Daha sonra 15 gün beklenir. İlk 3 günden sonra tarhana kabarmaya başlar o yüzden gergin düzenli şekilde karıştırmak gerekir.
 10. Birde kullanılan kap büyük olursa daha iyi olur ;çünkü kabardıkça kaptan tasma olmaz. 15. Ci gün bir çarşaf üzerine serilir biraz suyu çekmesi beklenir. Sürekli kontrol edilmesi gerek kurudukca küçük parçalara ayrılır.
 11. Kurumaya başlayınca avuç arasında ovalanır, toz haline getirilmeye çalışılır.
 12. Daha sonra demir süzgüden ( ilistir deriz biz buna) geçirilir. Geçen tarhana yine çarşafın üzerine yada büyük sofra tepsilerinin üzerine serilir.
 13. 2- 3 gün daha iyice kuruması beklenir (eğer tam kurumazsa kışın nemden dolayı kelebeklenir ). Bol vitaminli bir kış çorbası. ????????herkese şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun????. ????. ????.

Kışlık Ev Tarhanası Tarifi, Kışlık Ev Tarhanası nasıl yapılır ?

Denenmiş Kışlık Ev Tarhanası tarifi


Kışlık Ev Tarhanası Tarifleri denince akla ilk olarak web sitemizde bulunan, özel şeflerimizin hazırlayıp bizlere yolladığı nefis Kışlık Ev Tarhanası yemek tarifleri gelir. sizin için önceden denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış Kışlık Ev Tarhanası tarifini paylaşıyoruz. Dünya şeflerinden lezzetli Kışlık Ev Tarhanası sırlarını paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.