Yemek Tarifleri

Tüm Püf Noktaları İle Menemen Tarifi

0 40

Tüm Püf Noktaları İle Menemen Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 adet iri olgun domates
 • 2 adet sivri biber
 • 1 adet kırmızı biber
 • 3 adet yumurta
 • 1 tatlı  kaşığı tuz ( tuz sizde)

Tüm Püf Noktaları İle Menemen Tarifi Yapılışı

 1. Domatesleri iri iri doğranılır. Sivri ve kırmızı biberler doğranılır.
 2. Sivri biberler tohumları ile beraber biraz irice doğranılır geniş bir teflon tavada biraz sıvı yağ koyulur ve sivri ve kırmızı biberler eklenir ve hepsi karıştırılır.
 3. Tavanın ağzını bir kapak yardımı ile kapatılır. Ateşi kısılır.  2-3  dakika kadar tavada ki malzemeler sotelenir.
 4. Arada sırada kapağı kaldırıp malzemeleri kaşıkla karıştırmayı unutmayın.
 5. Tüm malzemeyi tavanın ortasına toplayıp öyle soteleyin.
 6. Şimdi tavaya domatesler eklenir domateslerin üstüne de  tuz, karabiber eklenir ve tavada ki malzemelerin hepsini karıştırılır.
 7. Tavanın kapağı yine kapatılır. Kısığa yakın orta ateşte domatesler sulanıp yumuşayana kadar hepsi pişirilir.
 8. Yumurtaları derin bir kasede güzelce çırpılır. Çırpılan yumurtaları sulanmış, yumuşamış hafiften ilk suyunu çekmiş domateslerin üstüne eklenir.
 9. Hemen ardından tava 3 kere  iyice ve hızlıca karıştırılır yumurtalar 3 turda hızlıca iyice karıştırılarak  malzemelere güzelce yedirilir ve tava artık rahat  bırakılır.
 10. Ocağın altını en kısığa alıp tavanın kapağı da kapatılır.
 11. Ve yumurtalar pişip menemen göz göz olana kadar menemen pişirilir.
 12. Tavanın kapağı kapatıp kısık ateşte menemen sakin sakin pişirilir.
 13. Menemen pişti tavanın kapağı açıp menemeni sıcak sıcak masaya getirin….
 14. Şimdi menemeninizi ister tabağınıza alıp çatalla isterseniz de  çıtır çıtır sıcak ekmeği  tavaya bandıra bandıra menemeninizi afiyetle midenize indirebilirsiniz.
 15. Afiyet olsun.

Tüm Püf Noktaları Tarifi, Tüm Püf Noktaları nasıl yapılır ?

Notlar;

❣️menemenin yumurtasını başka kapta çırpıp tavada ki  menemene öyle ekleyin. Eğer yumurtalar tavaya direkt kırılırsa yumurta malzeme ile karışsın diye menemeni  çok karıştırmak gerekiyor.

❣️menemene çırpılmış yumurtayı ekleyip  3 tam tur karıştırmanız yeterli pişene kadar devamlı karıştırırsanız o menemenden çok menemen çorbası, menemen bulamacı oluyor. Menemenin  devamlı  karıştırılmaktan dolayı başı dönüyor ????.

❣️menemene kırılacak yumurta miktarı 1 iri boy sulu domatese 1 yumurta gibi hesaplanmalı…. 3 irice sulu  domatese 3 yumurta gibi…menemen domatesli ve biraz sulu  olursa daha iyi olur. Menemene  çok yumurta kırarsanız menemeniniz çok yumurtalı ve katı olur. Tercih yine sizin.

❣️ kekik, fesleğen, peynir, kıyma, maydanoz, kaşar, sucuk   eklenerek yapılan menemenlerde var. Siz nasıl istiyorsanız  menemeninize o malzemeleri  ekleyerek kendi menemenizi oluşturabilirsiniz.

❣️menemene eklenen biberlerin iç çekirdekleri, tohumları  çıkartılabilir ama o tohumlar menemene  lezzet katıyor. Siz yine de isterseniz tohumları çıkartabilirsiniz.

❣️menemeni pişirirken kapak kullanılması biber ve domateslerin kısa sürede yumuşamasını, sulanmasını sağlar. Mutlaka kapak kullanmanızı öneririm…menemen çok harlı ateşte pişmez zaman zaman  orta, zaman zaman kısık ateş iyidir ????.

❣️biberleri çok çok ince doğramayın  ki menemen pişerken biberler erimesin.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun umarım size faydası olur.

Hoşçakalın ????.

Denenmiş Tüm Püf Noktaları tarifi


Tüm Püf Noktaları Tarifleri denince akla ilk olarak web sitemizde bulunan, özel şeflerimizin hazırlayıp bizlere yolladığı nefis Tüm Püf Noktaları yemek tarifleri gelir. sizin için önceden denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış Tüm Püf Noktaları tarifini paylaşıyoruz. Dünya şeflerinden lezzetli Tüm Püf Noktaları sırlarını paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.